Czyszczenie wykładzin do użytku komercyjnego przy użyciu domowych sposobów i sprzętów może powodować szybsze zużywanie się wykładziny i w rezultacie skrócić okres jej trwałości. Oto niektóre z najlepszych praktyk w zakresie prawidłowej pielęgnacji, które pozwolą zachować dywany i wykładziny w dobrym stanie na dłużej.
Systematyczna konserwacja zapobiegawcza
Codzienne czyszczenie i konserwacja mają kluczowe znaczenie zarówno dla czystości i dobrego wyglądu wykładziny, jak i jakości powierza we wnętrzach.Najprostszym sposobem na osiągnięcie takiego efektu jest codzienne odkurzanie.W przypadku wykładzin z krótkim włosiem, które najczęściej stosowane są w obiektach o dużym natężeniu ruchu, najlepiej sprawdzi się odkurzacz kolumnowy ze szczotkami, które podnoszą włos wykładziny, wyczesując jednocześnie suche zabrudzenia.Do dywanów i wykładzin z dłuższym włosiem polecany jest odkurzacz workowy, który zasysa jedynie kurz do worka, bez ryzyka zaplątania długich włosów wykładziny w elementy robocze maszyny.
Dogłębne czyszczenie
Jeśli brud i plamy nie są usuwane na bieżąco lub wystarczająco dokładnie, wykładzina będzie wymagać bardziej gruntownego czyszczenia.Preferowaną metodą usuwania zastałych zabrudzeń jest czyszczenie ekstrakcyjne.Dzięki systemowi wtrysku i ekstrakcji, roztwór wody i środka chemicznego jest wprowadzany do szczotki odkurzacza lub bezpośrednio we włókna wykładziny, delikatnie płucząc włókna i usuwając z nich wszystkie zabrudzenia.Roztwór czyszczący zostaje następnie odessany wraz z brudem zebranym z wykładziny.
Czyszczenie na sucho i czyszczenie parowe to kolejne często stosowane metody dogłębnego czyszczenia dywanów i wykładzin. Czyszczenie na sucho sprowadza się do zbierania brudu w jednym miejscu i przenoszenia go w inne, pozostawiając wykładzinę niedoczyszczoną, natomiast wysoka temperatura stosowana w czyszczeniu gorącą parą może prowadzić do uszkodzenia włosia, które stanie się mniej odporne na codzienną eksploatację i odkurzanie.
Czyszczenie regeneracyjne
Konieczność regeneracji lub naprawy wykładziny wynika z zaniedbania systematycznej pielęgnacji.Jeśli dywany i wykładziny nie są odkurzane codziennie, akumulują brud i kurz.W trakcie chodzenia po zabrudzonej wykładzinie, nagromadzony brud działa niczym papier ścierny na włókna, a w kontakcie z wilgocią może powodować rozwój pleśni. Przez to dywan staje się idealnym siedliskiem dla roztoczy i innych mikroorganizmów, które mogą wywoływać alergie.
Czyszczenie regeneracyjne powinno być stosowane tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Zużywa ono większe ilości wody i roztworu czyszczącego, jest bardzo czasochłonne i przyśpiesza zużywanie się wykładziny.
Wykładziny są piękne i wygodne w użytkowaniu, ale dla dobra poniesionej inwestycji powinny być systematycznie pielęgnowane. Konserwacja zapobiegawcza wykładzin jest bardziej opłacalna i wydłuża okres ich eksploatacji, natomiast zwlekanie z pielęgnacją do momentu, w którym konieczna będzie regeneracja, oznacza wyższe koszty i ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia wykładziny.